Mobilní sítě

Mobilní sítě jsou používány již cca 20 let. Po celou tuto dobu procházejí bouřlivým rozvojem a jejich vývoj se neustále zrychluje, v poslední době se velmi rozšiřují dokonce na úkor sítí pevných. Současným trendem je zejména rozšiřování možností datové komunikace a přístupu na Internet. Mobilní sítě si za svojí historii prošli několika generacemi, těmi byli. Většina dnešních technologických leaderů se na oblast mobilní sítě soustředí a masivně investuje do vývoje (Apple, RIM, Google).

  • Generace 1G – pracovala v pásmu 450 a 900 MHz. Podporovala hovory a o něco později i zasílání krátkých textových zpráv (SMS – Short Message Service). Velkým neduhem bylo chybějící zabezpečení, kdy se hovory dalo odposlouchávat pomocí standardní rádio stanice naladěné na daném pásmu.
  • Generace 2G – umožňoval krom přenosu hovorů a SMS i přenos dat do rychlosti 14,5 kbps. Pro rychlejší přenos dat se začala používat technologie GPRS, jakožto technologie pracující na „paketovém přenosu dat“ s maximální rychlostí 160 kbps. Nástupcem GPRS se dnes stává technologie EDGE, která zvyšuje maximální rychlost na 384 kbps. Slabinou GSM je jednostranná autorizace, kdy autorizovaný je pouze uživatel a ne síť. V praxi to znamená, že pomocí vlastní stanice je možné odposlouchávat hovory a data.
  • Generace 3G – oproti GSM a GPRS přináší UMTS více možností z pohledu uživatele. Momentálně se maximálně rychlost pohybuje okolo 2 Mbps, do budoucna se ale předpokládá dosáhnutí rychlosti 14 Mbps. Uživateli to umožní využívat video hovory, nebe telefonovat a zároveň využívat další datové přenosy. Zabezpečení je zajištěno pomocí mechanizmu „výzva – odpověď“. Odpověď vypočítá čipová sada SIM karty pomocí uloženého klíče, který nelze číst bez speciálního hardwaru.